MEG Çelik Mühendislik İnşaat
02166296355
Fabrika: Ferhatpaşa Mah. Seyitnizam Cd.

No.58 Ataşehir/ İstanbul

  Hemen Teklif Alın
  Çelik Çatı Sistemleri

  Çelik Çatı Sistemleri

  Çatı, yapıların şemsiyesidir. Yapıların, olası tehlikelerden korunmasını sağlayan bir örtüdür. Özellikle hava şartlarından korumak maksadı ile yapılmış, bina üstündeki yapının genel adıdır. Çelik çatı sistemleri, bu yapının çeşitlerinden sadece birinin sisteminin adıdır.

  çelik çatı sistemleri

  Binanın sahip olduğu dekorasyon, çatının şekline hükmeder. Kaplamada kullanılan malzemeleri belirler. Çatı için kullanılan malzemelerin kalitesini, dayanıklı oluşu belirler. Çatı malzemesi ne kadar kaliteli olursa olsun, kullanışlı değilse, bir değer ifade etmez. Dayanıklı olmasa ya da uzun ömürlü bir yapısı bulunmasa, kalitesinin ehemmiyeti bulunmaz. Kaliteli addedilmez.

  Çelik Konstrüksiyon Çatı

  Çatı kaplamada bazı malzemeler kullanılır. Bu malzemelerin başında, İzocam saclar gelmektedir. Poliüretan yalıtımlı ile sandviç çatı panelleri, bu malzeme gurupları arasında olmazsa olmaz bir yere sahiptir. Hem eternit oluklu levha, hem OSB levha, hem de onduvilla ile onduline altı strafor ürün çeşitleri, çatı malzemeleri arasında yer alan ürünlerdendir.

  Onduline, ısoline ve rufoline levha türleri de kullanılan diğer levhalardandır. Öte yandan galvaniz trapez sac ve bordoline shingle ile yalteks shingle ve polyester çatı aydınlıkları gibi malzemelerin de çatı sistemleri içerisinde yer aldığı görülür.

  Çatı malzemesi arasında, titanyum çinko kenet kaplama da yer alır. Bu seçenek, uzun ömürlü bir yapısı olması sebebi ile değerlendirilir. Tekrar da kullanılması, sürdürülebilen ve uzun ömürlü bir yapıya haiz olan bir malzeme olarak bilinir.

  Doğal temel tabanlı bir kaplamadır. Modern görünümlü olması sebebi ile yapılara hayat verir. Yüzeyin nefes almasını sağlamasından ötürü de tercih sebebidir. İçeriğindeki maddeler sayesinde, üzerinde oluşan çizikler ve deformeleri kendiliğinden giderir.

  İstenilen boylarda imal edilebilen bir malzemedir. Kenetli metal sistemine sahiptir. Gizli olan özellikli, paslanmaz klipslerle çatının alt yapı sistemine montaj edilir. Yapının kenetlenmesi için de hadveler kullanılır. Su geçirmeyen, darbelere karşı dayanıklı ve bakım ihtiyacı olmayan bir özellik ihtiva eder.

  çelik konstrüksiyon çatı

  Malzemelerin Pratik Olması Önemlidir

  Yapının hem mimarisine hem de bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösteren bir özelliktir. Bu, pratikliği sağlar. Bölgeye uyumlu bu malzeme, pratiktir. Kullanışlıdır. Estetik görünümü veren hususları, dikkate alınan özellikleri arasındadır. Çatı ne kadar eğimli olacak, bilinmelidir. Ayrıca, bakım masrafı da pratikliği de tercihi sağlayan etkenlerdendir. İklimin şartlarına ne kadar uygun olduğu da o malzemelerin pratikliğini gösterir.

  Çelik çatı sistemleri, yapıya hem pratiklik hem de her türlü avantajı sağlayan çatı ürünleridir. Çatının, kenet çatı mı, oval çatı mı olacağının tespiti sonrası, çelik çatının sistemleri, birer birer yerini alacaklardır. Bu sayede yeni bir yaşam alanı oluşturulacaktır. Bu malzeme gurubunun en kıymetli yönü, istenildiği zaman başka bir yere götürüle bilmesidir.

  İnşaat Malzemelerine Bakış Açısı

  Geleneksel kullanılan malzemelere bir bakış açısı katan ürün, çelik çatı sistemleri olarak adlandırılır. Eski ve hantal yapılı çatıların yerine, modern ve şık görünüm kazandıran bir yapı sistemidir. Sağlığın ve kalitenin adıdır. Tasarımında tüm bu ayrıntılar yer alır. Estetiğin zarafetle buluşma noktasıdır.

  Çelik çatı, binanın üstüne kurulan bir örtüdür. Demir ile çelik malzemeler ile kurulan bir yapıdır. Yapısından kaynaklanan, güçlü ve güvenli hali, bu yapı sistemine insanların yönelmesinde etkindir. Emniyet açısından tercih edilen en iyi çatı yapım malzemesi olarak değerlendirilir. Deprem ve tüm doğal afetler için insanlar, emniyet arz eden yapısından dolayı, bu ürün gurubuna yönelmektedirler. Hantal olmayan yapısı ile gayet kullanışlıdır.

  Doğal Afet Sibobu Bir Yapı Malzemesi

  Çelik çatı sistemi malzemeleri, her türlü doğa olayına karşı sağlam yapıya sahiptir. Rüzgarın her türden esen şiddetine, fırtınanın en yüksek boyutuna, yağmurun bardaktan boşanırcasına yağan haline ve karın boran olup tipi halinde düşmesine karşı muhafaza veren bir emniyet içerir. Rahatı konforla bütünleştirir. Yaşamı kolaylaştırır.

  Çatı, binanın en değerli yeridir. Binanın muhafızıdır. Su almaması, devrilme ve dağılma yaşamaması gereken bir özellik içermesi lazımdır. Çeliğin kalite ve güven sunan yapısından oluşan çatılar, asla su almazlar. Devrilme endişesi yaşatmazlar. Kopma ya da yerinden çıkma gibi bir şey mevzu bahis değildir. Sağlığın en önde gelen güvencesidir.

  Yapının hava almasını sağlaması açısından da yapının dostudur. Kolay ısınıp soğuması sayesinde, kesinlikle rutubet yapmaz. Terlemeyen bir yapısı vardır. Bundan dolayı da nem oluşturmaz. Oluşmasını da engeller.

  Yapılaması Gereken İşlemler Silsilesi

  1. Çatıda uygulanacak alanın seçimi,
  2. Planlamanın yapılması,
  3. Doğa koşullarının tespiti,
  4. Uygun malzemenin seçimi,
  5. Hızlı montaj gibi işlem silsilesi gerçekleşmektedir.

  Çelik Çatı Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

  Tahta ve plastik gibi geleneksel kullanılan malzemeler, kuvvetli bir yapı içermemektedir. Çelik çatıda kullanılan malzeme, geleneksel malzemelerden daha kuvvetlidir. Her türlü doğal afete karşı güven veren bir yapısı bulunmaktadır. İçeriğinde bulunan direnç ile yıkılma riski bile içermezler.

  Çelik Çatı Modelleri

  Çeliğin başka bir çeşidini paslanmaz çelik oluşturur. Çeliğe bir miktar nikel ilave edildiğinde, metalin östenitik mikro yapısı istikrar kazanır. Bu da, manyetik olmayan ve düşük sıcak havalarda kırılgan olmayan bir yapı meydana çıkarır. Sertliğini arttırmak ve mukavemetini yükseltmek için içeriğine karbon ilave edilmelidir.

  Paslanmaz Çeliklerin Guruplara Ayrılmış Hali

  1. 1 – Östenitik Paslanmaz Çelikler.
  2. 2 – Ferritik Paslanmaz Çelikler.
  3. 3 – Duplex Paslanmaz Çelikler.
  4. 4 – Martensitik Paslanmaz Çelikler.
  5. 5 – Çökelmeyle Sertleştirilmiş Paslanmaz Çelikler (PH).

  Çatı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

  Binaların, fabrikaların, evlerin ya da nerede yaşanılıyorsa, çalışılıyorsa oranın, yaşam kalitesini artıran şey, yapı malzemesidir. Kaliteli bir yaşamın adı, kaliteli malzemelerden geçer. Ortamın güvenini ve güvenliğini sağlayan malzemeler, insan yaşamını kaliteli yapar. Yaşanabilir koşulları temin eder. Çatı, yaşam ortamının temel taşıdır. Yapıyı, dolayısı ile içinde yaşayanları, muhafaza eden bir kimliğe sahiptir. Çatı için ilk yapılacak şey, malzeme seçimidir.

  Yapının yaşam ortamının güzelleştirilmesi için, çatı modeli belirlenmelidir. Hangi model yapıya, sizin beğeninize ve iklim şartlarına uygunluğu iyi belirlenmelidir. Sağlayacağı fayda ve zararlar, iyi tetkik edilmelidir. Çatı seçiminde, nerede kullanılacağı da önem arz eder. Alan ve tür kararı, öncelikle verilmelidir. Fabrika çatısı ile evin çatısı aynı olamaz. Bu açıdan malzeme iyi belirlenmelidir.

  Yapıya ve size sağlayacağı imkanların göz önünde bulundurulması gerekir. Kalitesini, malzemesinin güzelliğinden alan ve modern yapı havası veren malzemeler, yapıların havasını düzeltir. Malzeme, tam olarak yapıyı korumalıdır. Yangın için en korunaklı çatılar, öncelikli seçim olmalıdır.

  Çelik Çatı Fiyatları

  Çelik çatı sistemlerinin fiyat durumunu, öncelikle malzemelerin durumu belirlemektedir. Yapının metre karesi de bunda etkilidir. Kullanılan malzemenin hem ebadı hem de boyutu ile seçilen çeşit, fiyat üstünde etkilidir. Ayrıca kaplamanın seçimi ve kullanılan malzemeler ile taşıyıcıların miktarı, fiyatın üstüne ilave olacak değerlerdir.

  çelik çatı fiyatları

  Çatı, çalışma ortamındaki verimi artırır. Kalite ve güzellik katar. Görsel yönden ayrıcalıklı kılar. Sağlıklı bir yapı, sağlıklı bireyler demektir. Kurulumun kolay ve basit olması, yanında maliyetin düşük olması, tercih edilen bir yapıdır. Mevsim ve doğal şartlardan etkilenmeyen çatılar tercih için önceliklidir. Sıcağı gördüğünde çatlama yapmayan, soğukta patlamayan bir çatı, bina ve yaşayanlar için hayati önem arz eder. Çatının sağlayacağı imkanlar iyi tetkik edilmelidir.

  MEG Çelik çelik konstrüksiyon imalat sistemleri hakkında bilgi almak isterseniz megcelik.com/celik-konstruksiyon/ üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Previous Next
  Close
  Test Caption
  Test Description goes like this